Clánky - seznam - Index of articles

Konopí pro zdraví – krátká historie využití v medicíně

Bushka Bryndová, 24. března 2005

http://www.hemp.cz/clanek.php?cid=191

Stejně jako v dávné minulosti i v dnešní době je konopí používáno pro své výrazné léčebné účinky. První historicky zaznamenaný důkaz o léčebném využití pochází z Číny 3. století před naším letopočtem, ale z archeologických nálezů je zřejmé, že konopí se k tomuto účelu používalo již od pradávna. Do konce 19. století bylo běžnou součástí léčebných praktik a léčily se jím i historicky známé osobnosti jako třeba britská královna Viktorie, která je užívala na migrénu a menstruační bolesti. Předepisoval jí je její osobní lékař Sir Russell Reynolds, který v prvním čísle (vyšlo r. 1890) dnes již věhlasného lékařského časopisu The Lancet napsal: "Pokud je konopí čisté a obezřetně užívané, můžeme je považovat za jednu z nejcennějších medicín, jaké má lékařská věda k dispozici."

palicka konopiOdklon od užívání konopí v medicíně nastal až na přelomu 19. a 20. století s hromadným rozšířením aplikace léků injekcemi. Většina aktivních složek této byliny se totiž nerozpouští ve vodě, ale pouze v alkoholu nebo tuku, a není proto vhodná pro injekční použití. Používání injekcí v medicíně se tehdy stalo přímo módní záležitostí a lékaři o konopí ztratili zájem. S nástupem nových vědeckých objevů a technologií se na trhu objevily nové a převratné léky, jejichž zázračnost se později často ukázala být jen prázdným slibem, a na konopí se nadlouho téměř zapomnělo. Teprve v posledních desetiletích minulého století se jeho použití pro léčebné účely opět dostalo do popředí zájmu lékařů, kteří je začali víceméně systematicky zkoumat. V roce 2000 se vědcům ve Skotsku dokonce podařilo vyrobit vodný roztok obsahující účinné složky konopné pryskyřice, což otevřelo dveře i budoucímu injekčnímu použití v medicíně.

V moderní historii konopí užíval i světoznámý jazzový hudebník Louis Armstrong, který si jím léčil těžké astma a jen díky této terapii byl i navzdory svému závažnému onemocnění schopen hrát na trubku. Není čemu se divit, protože astma patří mezi nemoci, které tato bylina léčí nebo úspěšně tlumí. Vedle astmatu působí i u natolik závažných nemocí, jakými jsou roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc nebo zelený zákal. Také se využívá jako doplněk léčby u nemocných rakovinou, AIDS či lidí závislých na tvrdých drogách a alkoholu. Velmi se osvědčilo při léčbě či tlumení chronických a dlouhotrvajících chorob právě kvůli malému riziku negativních vedlejších účinků, které u léků klasické medicíny někdy silně poškozují organizmus již beztak oslabený nemocí.

obrazek cannadentKonopí účinně pomáhá i na řadu lehčích, ale nepříjemných onemocnění jako např. v případě anorexie, revmatismu, zánětu žil, bronchitidy, bolestí zad a zubů, různých druhů bolestivých křečí, hemeroidů, oparů a migrén. Často se používá lokálně v podobě tinktur, mastí či koupelí. Přináší  úlevu a rychlé zhojení i při běžných zdravotních problémech, jakými jsou drobné oděrky, popáleniny, kousnutí hmyzu, různé plísně, furunkly a hnisavá ložiska, akné, výrony či zhmožděniny nebo menstruační bolesti. Na rozdíl od mnoha klasických léků nemá tato přírodní medicína téměř žádné závažně škodlivé vedlejší účinky - naopak, u většiny lidí vyvolává stav pohody a dobré nálady. Některé preparáty z konopí dokonce ani neobsahují zakázanou psychoaktivní látku THC, a jsou tedy volně v prodeji i u nás – například velmi účinný a osvědčený Cannadent proti afekcím ústní dutiny.

Avšak jak už to v našem neideálním světě bývá, ani konopí nemusí být zcela bez rizika. Jeho užívání vnitřní cestou, čili kouřením nebo v jídle, kdy se do organismu dostává větší dávka THC (aktivní složky s psychoaktivními účinky), by si měli raději odpustit lidé s labilní psychikou a se srdečními potížemi. Obzvlášť je pak třeba dávat pozor u velmi mladých jedinců s dispozicemi k psychickým poruchám, u nichž by konopí mohlo zapůsobit jako spouštěcí mechanismus (např. v případě schizofrenie nebo některých psychóz). Kardiaci by zase měli vědět, že při kouření konopí obzvlášť u nováčků někdy dojde ke krátkodobému zrychlení srdeční činnosti, což by v případě některých kardiologických onemocnění mohlo být nebezpečné.

Psychoaktivní účinky konopí nemusejí být každému příjemné, a o to více když se jedná o požití v pokrmu, protože účinky přetrvávají až do 8 hodin po podání na rozdíl od kouření, kde obvykle trvají jen dvě až čtyři hodiny. Konopí není universální všelék a neúčinkuje vždy a u každého, protože jeho působení je velmi individuální. Je tomu však i z toho důvodu, že se jedná o rostlinu s kolísavou a velmi různou koncentrací i počtem účinných látek. K vnitřnímu léčebnému použití konopí je třeba přistupovat s opatrností a nejlépe po konzultaci s lékařem, která je pro vážně nemocné pacienty přímo nutností. Nesmíme zapomínat, že konopí je léčivá bylina, kterou nemocní lidé musejí užívat s obezřetností a s dobrou znalostí jejích účinků, což koneckonců obecně platí i u všech ostatních bylin a léků.

Rekreační užívání konopí je pro zdravého dospělého člověka spojeno s nesrovnatelně méně riziky než v případě alkoholu, ale ani to není dobré příliš přehánět. Konopí je droga – léčivá bylina – kterou je třeba užívat s mírou a nikoliv zneužívat. Ostatně už před 5 000 lety v dobách císaře Šen-nunga se v Číně varovalo před nadměrným kouřením konopných palic, protože se po nich prý zjevují ďábli.

 Konopí obsahuje přibližně 600 složek, z toho však jen desetina patří do kategorie zakázaných kanabinoidů. Vědecký výzkum se většinou zaměřuje jen na kanabinoidy a ostatní méně známé složky nespravedlivě opomíjí. Naším trestním řádem je konopí považováno za nebezpečnou drogu, takže jen málokteré vědecké pracoviště v České republice najde odvahu požádat o povolení k jeho výzkumu a pokud ano, tak je ne vždy získá. Racionálnější a od emocí oproštěný přístup politiků i veřejného mínění ke konopí by umožnil zahájení seriózního a velkoplošného výzkumu jeho léčebných účinků v České republice. Vždyť v této oblasti máme starou tradici, na níž by bylo snadné navázat – v padesátých letech pod vedením Prof. Dr. Jana Kabelíka vypracovala olomoucká Universita Palackého studii antibiotických účinků konopí, která je dodnes citovaná v mezinárodních odborných pramenech jako význačná a ojedinělá práce svého druhu.

Navazující článek: Konopí pro zdraví – použití v praxi

 

 

 

 
 

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.