Clánky - seznam - Index of articles

Válka proti drogám z pohledu amerických ochránců zákona

Bushka Bryndová, 3. dubna 2005

http://www.hemp.cz/clanek.php?cid=202

Článek o bývalém americkém policistovi Howardu Wooldridgovi, který na koni cestuje křížem krážem Amerikou a vyzývá k legalizaci drog již přinesl zmínku o organizaci amerických ochránců zákona LEAP. Tato organizace sdružuje profesionály zapojené do boje proti drogám, kteří nesouhlasí se současnou protidrogovou politikou americké vlády a považují ji za zbytečné mrhání penězi daňových poplatníků.

Členové LEAP poukazují na viditelný neúspěch dosavadních metod americké protidrogové politiky jak v samotných Spojených státech, tak i v ostatních zemích, které si ji vzaly za vzor. Jednou z těchto zemí je i Česká republika, kde se mnozí význační politici (převážně z KDU-ČSL) přímo zhlédli v americkém netolerantním přístupu k protidrogové politice a zapracovali ji do svého stranického programu.

Americká "Válka proti drogám" vždy byla a stále ještě je křiklavým neúspěchem. Za poslední desetiletí dokázala jen to, že nenasytně polyká miliardy dolarů daňových poplatníků a prosazuje čím dál tím přísnější tresty, zatímco drogy jsou snadněji dosažitelné a levnější než v minulosti, nemluvě o tom, že v mnoha případech jsou i daleko silnější než dříve.

Americké soudy jsou přetížené drogovými případy a z výstavby nových věznic se stalo nejrychleji rostoucí průmyslové odvětví. V přepočtu na obyvatele má USA světové prvenství v počtu vězněných i zatčených. Mafiánští bossové z drog bohatnou, zatímco na ulicích umírají lidé, kteří jim propadli. Prohibice drog nefunguje a většina amerických policistů, soudců a prokurátorů si to dobře uvědomuje.

znak leapS metaforou "Válka proti drogám" přišel v roce 1968 Richard Nixon v rámci své předvolební prezidentské kampaně postavené na "tvrdém postihu zločinu". Jeho koncept se během následujících více než 30 let úspěšně rozvinul, protože se v něm zhlédly velmi početné a mocné zájmové skupiny. Patřily k nim nejen rodiče vyděšení nezvládnutelným chováním svých dospívajících dětí, ale i policejní aparát, jenž zavětřil příležitost k posílení svého rozpočtu, nebo politici, jimž vyhovoval pojem války proti drogám jako přitažlivé heslo pro získání přízně konzervativních voličů. Dokonce i liberálním politikům se tento koncept zalíbil, protože jim dával příležitost ukázat, jak "tvrdý" postoj dokáží zaujmout při obraně zájmů občanů. Američtí prezidenti často zneužívali boj proti drogám k odlákání zájmu veřejnosti od svých špinavých skandálů, v médiích se protidrogové téma dobře vyjímalo v palcových titulcích a pro technology vojenské moci se stalo užitečnou náhražkou za komunistické nepřátele z dob studené války.

LEAP je mezinárodní nezisková osvětová organizace (založená v roce 2002), jejímž cílem je dát prostor k vyjádření aktivním i penzionovaným ochráncům zákona, kteří jsou přesvědčeni, že válka proti drogám selhala. Žádá ukončení prohibice a její nahrazení alternativními metodami přispívajícími ke snížení počtu úmrtí, zločinnosti a závislostí spojených s drogami. Za pouhé dva roky své existence se z původních pěti členů rozrostla v mezinárodní organizaci působící v osmi zemích a sdružující přes dva tisíce profesionálů včetně policistů, probačních úředníků, soudců a prokurátorů. Jedním z cílů organizace je i obnovení respektování práva a úcty k policistům, která v očích obyčejných lidí silně poklesla právě v důsledku jejich účasti na válce proti drogám.

V LEAP jsou přesvědčení, že chceme-li omezit škody způsobené válkou proti drogám, musíme drogy nejenom legalizovat, ale také je vyloučit z černého trhu jako zdroj zisku. Zlegalizováním drog a jejich výrobou a distribucí v malých množstvích (pro osobní potřebu) všem dospělým osobám, které o ně požádají, na celá léta radikálně oslabíme moc organizovaného zločinu a teroristických skupin, pro něž dnes drogy představují nevyčerpatelný zdroj příjmů.

Mluvčí LEAP (Law Enforcement Against Prohibition – Ochránci zákona proti prohibici) přednášejí a účastní se diskusí pořádaných ve školách a v rámci různých občanských a profesních sdružení, jejichž členové obvykle mívají velmi konzervativní názory a jsou přesvědčeni, že je třeba za každou cenu dál pokračovat ve válce proti drogám. Členové těchto občanských iniciativ jsou většinou velmi váženými občany, kteří stojí v čele místních komunit, pravidelně chodí k volbám a aktivně se účastní veřejného i politického života. Jejich slovo a názory proto obvykle mívají velký vliv na dění jak na místní, tak i na celostátní úrovni.

obrazek Jack Cole (http://leap.cc/)Organizace LEAP má za sebou téměř tisíc přednášek a besed, na nichž vyzývá k regulaci drog, která by je udržela mimo dosah dětí a nedospělé mládeže. Vystoupení mluvčích LEAP jsou natolik efektivní, že většina jejich posluchačů (80%) s nimi souhlasí a po přednášce odcházejí s přesvědčením, že výzva k legalizaci drog a nahrazení prohibice systémem, v němž budou drogy pod kontrolou státu, je podložená a oprávněná. Účast na mezinárodních fórech a setkáních ochránců zákona má obdobné výsledky. Zajímavou skutečností je, že většina policistů, kteří souhlasí s návrhy LEAP, je přesvědčena, že jejich ostatní kolegové nesdílí jejich názory. Policisté se obvykle obávají nálepky "měkkého" přístupu k drogám do takové míry, že se svými kolegy se ani neodváží o tomto tématu diskutovat.

Jack A. Cole, bývalý policista a jeden ze zakladatelů a členů vedení organizace LEAP (Law Enforcement Against Prohibition – Ochránci zákona proti prohibici) o válce proti drogám:

"Během let strávených prácí detektiva v protidrogové jednotce jsem pochopil, že "Válka proti drogám" je tou nejhorší metaforou pro práci policie v demokratické společnosti. Policie a další orgány činné v trestním řízení v jejím jménu procházejí podobným výcvikem jako vojáci připravovaní na válku. Je zde však jeden velký problém – vojáci mívají ve válce nepřítele, a ve válce proti drogám jím je vlastní lid.

Legalizace drog ve čtyřech bodech

  1. Legalizace všech drog.
  2. Zajištění výroby a kontroly kvality drog státními subjekty.
  3. Distribuce udržovacích dávek drog dospělým, kteří je chtějí i nadále užívat.
  4. Přesměrování prostředků ušetřených na válce proti drogám do programů léčení závislostí a účinných programů prevence.

Plakát s "osamělým jezdcem" Howardem Wooldridgem (2,25 MB, formát *.BMP - vhodný i jako tapeta na plochu)

Dokumenty LEAP v angličtině:

Esej Jacka Cola – Je čas skoncovat s prohibicí!

Transkript rozhovoru s Jackem Colem pro Radio One - Válka proti válce proti drogám

 

 

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.