Clánky seznam - Index of articles

Látky v konopí potlačují růst nádorových buněk v mozku

 

 

 

 

21. duben 2009, Libuše "Bushka" Bryndová, konopná aktivistka/ léčitelka a nezávislá kandidátka do Evropského parlamentu za Demokratickou stranu zelených.

Podle španělské studie zveřejněné počátkem dubna v  lékařském časopisu Journal of Clinical Investigation, podporuje delta-9-THC, zakázaná psychoaktivní látka obsažená v konopí, ničení zhoubných rakovinných buněk v mozku. Mozkové nádory (gliomy a především glioblastomy) jsou často neoperovatelné a neléčitelné a postihují hlavně lidi v produktivním věku, kteří na ně bez jakékoliv naděje na vyléčení záhy umírají.

Studie podrobně vysvětluje, proč ve zhoubných nádorech dochází k již dříve zjištěné apoptóze rakovinových buněk (1), která je nakonec dokáže zcela zničit. Vědci objevili, že THC spouští v nádorových buňkách mozku proces podobný kanibalismu zvaný autofagie, při němž se buňky zjednodušeně řečeno začnou navzájem požírat.

Tým odborníků z madridské univerzity Complutense v čele s profesorem Guillermem Velascem zjistil, že THC má protirakovinné účinky u myší, kterým byly aplikovány lidské nádorové buňky. To by však ještě nebyla žádná novinka, ale průlomem v tomto výzkumu je, že byl prováděn i na lidských pacientech.

Španělští vědci totiž použili THC i k léčbě dvou pacientů trpících vysoce agresivním mozkovým tumorem. Účinnou látku, kanabinoid THC injekčně zaváděli přímo do mozku a její podávání již během 14 dnů snížilo nárůst nádoru o 50%.

Kanabinoidy dokáží regulovat buněčný růst v nádorech prostřednictvím jiného mechanismu, než jiné léky dnes testované proti rakovině. Tyto léky jako například rapamycin, testovaný jako inhibitor v procesu nádorového růstu, mají kolísající úspěšnost. Látky obsažené v zakázané rostlině konopí dokážou to samé s daleko větší spolehlivostí, a navrch ještě vyvolají buněčný proces, který nádor zlikviduje.

"Biopsie provedené před a po léčbě nám pomohly sledovat vývoj nemoci. Po použití THC se autofágní aktivita výrazně zvýšila," popisuje Velasco svůj experiment. Podle výsledků studie se u pacientů neobjevily žádné vedlejší účinky.

Objev jeho týmu tak potvrzuje výsledky předešlých studií, které ukazují, že při léčbě rakoviny lidský organismus velmi dobře snáší THC, což by mohlo v budoucnosti vést k novým způsobům, jak růstu nádorů předcházet. Znamená to také, že výsledky tohoto výzkumu nabízejí lékařské vědě novou strategii pro boj s nádorovými onemocněními, která jsou nejen u nás jednou z nejčastějších příčin úmrtí.

Jak uvádějí autoři studie: „Náš výzkum popsal mechanismy, jimiž THC dokáže podpořit autofágní proces vedoucí ke smrti rakovinových buněk jak u myší, tak u člověka. Získali jsme tak důkazy o tom, že podávání aktivních látek z konopí by mohlo být účinnou léčebnou strategií proti rakovině u lidí.“
Již v roce 2001 jsem v článku „Vláda USA zatajila, že marihuana léčí rakovinu“ psala o jednom z prvních výzkumů účinků THC proti rakovině na této madridské universitě a o předchozích navlas stejných výzkumech provedených a zatajených v 70. letech ve Spojených státech (2).

Tehdy o můj článek neměla česká mainstreamová media vůbec zájem, ale nyní se v nich o takových tématech často píše. A ve světě se ve vědeckém výzkumu léčby rakoviny pomocí léků z konopí už konečně začali místo myší zkoumat lidé, takže by se dalo říct, že jsme přece jen zaznamenali mírný pokrok.

Výše zmíněný výzkum byl financovaný španělským ministerstvem školství a vědy. Ve Španělsku je konopí již dávno dekriminalizované a fungují tam SKK (společenské kluby konopí) sdružující zdravotní a rekreační uživatele, kteří v nich společně pěstují povolené množství konopí na osobu.

Možná by už někdo měl našim politikům vysvětlit, že obyčejní lidé by v ně měli víc důvěry, kdyby i náš stát věnoval více prostředků na výzkum léčebného působení účinných látek obsažených v konopí místo pronásledování lidí, kteří se jím léčí. Skutečnost, že tyto prostředky jsou nedostatečné, potvrdili ve svých svědectvích i docent Michal Miovský a PhDr. Ivan Douda při hlavním líčení mého soudu za pěstování a zneužívání konopí jako drogy v úterý 7. dubna.

Věřím však, ze jednoho dne se česká veřejnost přikloní k rozumnému náhledu na konopí, a politikům pak už nezbude, než ji následovat.

Zdroje:

Fulltext studie (anglicky)

Podle nové studie marihuana působí přímo proti rakovině (Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti)

Tisková zpráva Universidad Complutense de Madrid (španělsky)

Vláda USA zatajila, že marihuana léčí rakovinu

O kanabinoidech, B. Bryndová

Projekt společenských klubů konopí

Nádory mozku: gliomy (astrocytom, glioblastom) - příznaky, léčba, diagnostika, prognóza

 

Vysvětlivky:

1 Apoptóza buněk je proces známý také z výzkumu následků kouření a jeho vlivu na vznik rakoviny. Při kouření (jakékoliv látky) se do dýchacích cest a kardiovaskulárního systému dostávají rakovinotvorné látky. Buňky poškozené kouřem odumírají, nebo se v opačném případě stávají rakovinovými buňkami. Kouření nikotinu na rozdíl od konopí aktivuje proces, který poškozeným buňkám zabraňuje odumřít. Právě proti této druhé, nežádoucí možnosti chrání kanabinoidy, které podporují apoptózu poškozených buněk.

2 Madridští vědci prováděli svůj výzkum v roce 2000 na 45 krysách, do jejichž mozků vstříkli rakovinové buňky, které vytvořily nádory potvrzené vyšetřením magnetickou rezonancí. O dvanáct dní později vstříkli 15 krysám THC. Krysy ponechané bez ošetření po infikování rakovinovými buňkami do 12-18 dnů zemřely. Ty, které byly léčeny THC, přežily podstatně déle než kontrolní skupina. U tří krys byla léčba THC neúčinná. Devět krys ošetřených THC přežilo neléčené krysy o 19-35 dní. Navíc, u třech z nich se nádory plně vstřebaly a zmizely.
Španělští vědci vedení Dr. Manuelem Guzmánem z university Complutense tehdy také vystavili mozky zdravých krys během 7 dnů velkým dávkám THC a nezjistili žádné škodlivé biochemické či neurologické následky. Ani u nemocných krys ani u zdravých nedocházelo po aplikaci THC k podstatným změnám v důležitých parametrech chování jako koordinace pohybů či fyzická aktivita.

 

 

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.