Clánky seznam - Index of articles

Holandská policie je pro legalizaci marihuany

 

 

 

 

Bushka Bryndová, 26. dubna 2008

http://www.legalizace.cz/?p=35

Podle vyjádření předsedy nizozemských policejních odborů Hanse van Duijna je marné snažit se dál bojovat proti marihuaně zatýkáním pěstitelů konopí a obchodníků, ale marihuanu je třeba legalizovat. Už v roce 2005 široká koalice holandských politických stran zveřejnila svůj program regulace pěstování psychoaktivního konopí podle stejného modelu, jaký reguluje tabákové výrobky.

Odpůrci návrhu namítají, že by se to rovnalo legalizaci pěstování této drogy. V současné době jsou v Holandsku konopné drogy nelegální, ale do určité míry tolerované. Policie vás nechá na pokoji a nedá vám ani pokutu pokud máte v držení méně než 5 gramů, a nebude vás trestně stíhat za méně než jednu unci (30 gramů) psychoaktivního konopí. Nicméně, komerční pěstování je zakázané a majitelé coffee-shopů nemají žádnou legální možnost, jak se zásobovat.

Prodej malých množství marihuany zákazníkům v coffee-shopech není nijak postihovaný, ale majitel coffee-shopu se jí nesmí zásobit, aniž by porušil zákon. Právě na jeho dodavatele číhá policie a snaží se je zatknout. Výsledkem je podle van Duijna, že tyto marné snahy policii odvracejí od daleko důležitějších úkolů při boji se zločinem. Šéf policejních odborů obvinil holandské politiky, že v této věci zůstávají nečinní kvůli mezinárodnímu tlaku. Doslova řekl, že strkají hlavu do písku jako pštrosi.

Van Duijn se domnívá, že lidem závislým na tvrdých drogách by se mělo dovolit, aby je užívali pod odborným dohledem (princip tzv. šleháren). Prohlásil, že jedině takto se dá efektivně bojovat proti zločinu.

Van Duijn není v trestně právním holandském aparátu jediným, kdo považuje prohibici konopí za nesmyslnou. Již před třemi lety vyvolal velký poprask J. Wortel, vysoký poradce (advocaat-general) při Nejvyšším soudu Nizozemska a zkušený státní zástupce, když prohlásil, že dokonce i holandská tolerantní politika vůči konopí je neuskutečnitelná, prováděná na úkor ostatních aktivit bezpečnostního a trestního aparátu, a navíc ani není v souladu s prioritami péče o zdraví občanů.

Wortel však jde ještě dál: "Jsem přesvědčený, že až budou historikové budoucnosti jednou popisovat naši dobu co se týče oficiálního postoje ke cannabis sativa, velmi se podiví nad naší umíněností v plýtvání penězi vydávanými na boj, který je stejně marný, protože trestní aparát pro něj nemá dostatečný mandát." V dokumentu uvádí slavný Tertulliánův výrok: "Credo quia absurdum" (Věřím, protože je to absurdní, což v daném kontextu znamená: Věřím, protože by bylo absurdní nevěřit). "Jako vážený úředník trestního aparátu jsem si to dlouho nechával jen pro sebe," pokračuje Wortel, "ale nyní musím připustit, že mi tento citát vyvstane na mysli pokaždé, když mám co dělat s právním případem, v němž hrají roli hašiš nebo tráva."

K vysokým státním úředníkům se připojují i představitelé městských samospráv jako starosta města Terneuzenu blízko belgických hranic, který se domáhá spuštění pilotního programu legálního pěstování marihuany. Tvrdí, že je nejvyšší čas, aby legální zdroj marihuany vyřešil výše zmíněný paradox, kdy majitelé zcela legálních coffee-shopů se nemohou legálně zásobovat svým legálně prodávaným zbožím.

Za změnu těchto zákonů již dlouhá léta lobují starostové dvou dalších měst – Maastrichtu a Heerlenu – na jihu Holandska v příhraniční oblasti. Říkají, že nový přístup by ztížil belgickým, francouzským a německým drogovým turistům pašování velkých množství konopí přes hranice. Jejich snaha nakonec vedla k vytvoření pilotního programu, který by zavedl pro pěstitele zdravotní a bezpečnostní normy, které budou muset dodržovat, ale už se nebudou muset obávat policejních razií ani trestního stíhání.

Konopí prodávané v certifikovaných coffee-shopech bude opatřené informací o zdravotní škodlivosti kouření podobně jako tabákové výrobky, a zároveň i informací o chemickém složení zakoupené konopné drogy. Obchodníci budou také muset dodat informace o původu svých výrobků, aby bylo možné sledovat, kde se konopí vypěstovalo a kde se prodává.

Odpůrci návrhu říkají, že taková regulace by otevřela dveře dokořán přímo legalizaci, a že regulace pěstování psychoaktivního konopí by Nizozemsku přinesla i právní problémy na mezinárodní úrovni.

Realizace takového plánu na celostátní úrovni by Nizozemsku přinesla podstatný příjem do státní pokladny, protože roční obrat obchodu s psychoaktivním konopím se v Holandsku odhaduje na sumu odpovídající 16 miliardám korun.

Zdroje:

Drug War Chronicle

NRC Handelsblad

Česky:

Drogy–info

http://www.bushka.cz/archiv/hollegal.html

http://www.bushka.cz/archiv/wortel.html

 

 

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.