Clánky seznam - Index of articles

Turbomarihuana

 

 

 

 

Ondřej Mrázek, 27. června 2008, MF plus

Zavalí nás vietnamští pěstitelé ďábelsky silnou marihuanou? Hrozí, že se tím pádem z českých školáků stanou narkomani? Nebude to tak horké. Horší je, že stále více věříme všemu, co se píše v novinách. Pravda o marihuaně je složitější: někdo to s ní přehání, jiné léčí.

Dezinformace

Čas od času se v televizních zprávách objeví speciální protidrogové komando v černých kombinézách, kterak v přímém přenosu zasahuje proti velkopěstitelům marihuany.

To jsou poslední dobou (alespoň v televizním zpravodajství) převážně Vietnamci, kteří přišli na to, že na pěstování konopí vydělají mnohokrát více než na prodeji mrkve a petržele. Krátký šot obvykle doprovázejí informace o novém, vysoce nebezpečném druhu marihuany, který je distribuován i mezi školáky (stále mladšími!), který obsahuje až 40 procent účinné látky THC a jehož účinky jsou úplně jiné než u dosud známých odrůd konopí. Atraktivní pozadí, akce, trocha nezbytného strašení a nepodložené informace – tak vypadá většina zpráv o marihuaně, které se dostanou k uchu či oku průměrného Čecha. Bohužel jsou jednou z příčin toho, že obraz, jaký společnost o tomto problému získává, je deformovaný, neúplný a občas zcela záměrně matoucí.

Toho pak využívá policie a soudy k tomu, že hrozí vysokými tresty lidem, kteří si vyrábějí z konopí masti nebo využívají některého z jeho mnoha léčivých účinků k léčbě chorob, které je trápí.

Policie šíří nesmysly

„Čtyřicet procent obsahu THC v rostlině je zcela vyloučeno biologicky. Toto je naprostý nesmysl, který občas šíří i Policie ČR,“ říká psycholog Michal Miovský, který je šéfem Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Hned ovšem dodává, že marihuana s vyšším obsahem THC se u nás skutečně pěstuje, ale speciálně šlechtěné odrůdy z moderních pěstíren dosahují koncentrace THC v průměru okolo 8–14 %. Dalším nesmyslem, kromě démonizace nových druhů konopí, je spojování jejich pěstování a šíření výhradně s Vietnamci, což tématu v českých, lehce xenofobních podmínkách dodává na atraktivitě. Skutečnost je totiž taková, že většinu marihuany si Češi vypěstují sami.

„Několik tisíc malopěstitelů v ČR si pěstuje nějakých svých pět deset patnáct kytek pro vlastní potřebu a pro kamarády. Takže ti Vietnamci nedělají nic jiného, akorát že to dělají ve velkém,“ říká vedoucí psycholog střediska Drop in a přední český odborník na marihuanu Ivan Douda. „Je to součást taktiky, s jejíž pomocí se pořád ještě uměle udržuje kriminalizace marihuany, na což úplně nesmyslně doplácejí lidé, jako je Bushka Bryndová, která si pěstuje konopí pro léčebné účely. Vyrábí z něj masti, a těmi se léčí.“ Právě případ Bryndové se stal symbolem absurdního přístupu policie a soudnictví k drogové problematice. Policisté u ní loni v srpnu nalezli sklizené listy konopí s obsahem 1,7 procenta THC. Podle českých zákonů se totiž konopí stává nedovolenou drogou v okamžiku, kdy obsah THC přesáhne 0,3 procenta. A to přesto, že se omamné účinky po kouření trávy dostavují až u koncentrací blížících se pěti procentům. „Tráva, jakou policie zabavila u Bushky Bryndové, by nikomu nechutnala a žádné omamné účinky neměla,“ krčí rameny Ivan Douda. Ačkoli jde podle odborníků o naprostý nesmysl, policie tak postupuje poměrně často. Petr Žáček z Litoměřicka například loni dostal podmíněný trest za to, že pěstoval konopí, aby snopy z něj použil jako stavební materiál na dům.

Je to rána palicí

„Ta nová tráva, ty skunky zpod lampy, to je fakt strašný,“ říká čtrnáctiletá Veronika, žačka sedmé třídy jedné z pražských základních škol. „Ty kluci ze třídy, co to pořád hulej, jsou úplně mimo. Vůbec nekomunikujou, pořád se blbě hihňají, nedá se s nima bavit.“ „Je to fakt rána palicí,“ přiznává její spolužák Martin, který si podle svých slov zakouří párkrát do týdne. Drogu si kupuje za 250 korun za gram od starších spolužáků. Dostupnost marihuany mezi studenty středních, ale i základních škol je skutečně závažným problémem. Není to však otázka jakési epidemie posledních pár měsíců, jak se to snaží zdramatizovat některá média, ale trend starý šest nebo sedm let. Situace se tedy v současnosti výrazně nehorší, není ideální, ale je víceméně stabilizovaná.

„Jakékoli experimenty s drogami u osob pod 16–17 let jsou výrazně rizikovější než u dospělých. U konopí je kritickou hranicí věk okolo 12–13 let,“ varuje Michal Miovský, ale vzápětí dodává: „Nicméně u nás není v tomto věku zásadním problémem konopí, ale pravidelné pití a kouření.“ Naráží tím na známou skutečnost, že společnost se k nebezpečným závislostem dětí staví schizofrenicky. Marihuanu démonizuje, a tabák s alkoholem, jasně nejrizikovější a nejčastější drogy, s nimiž přijou české děti do styku, zahrává nenápadně do pozadí a v podstatě je mlčky toleruje.

„Samozřejmě, marihuana je droga. Měkká droga. A má velmi konkrétní rizika. Ta je dobré znát. A je dobré, aby si každý zjistil, jaký vztah k té marihuaně má. Jestli to nepřehání. Co to se mnou dělá? Jaký jsem? A kam by to vedlo, kdyby... A to je stejné jako u alkoholu nebo u kouření,“ vysvětluje Ivan Douda a dodává, že je třeba informovat, vychovávat, ale striktní zákaz podle něj nikam nevede. „Ten efekt zakázaného ovoce je navíc ohromně silný. Je to nejstarší lidský motiv, bible ho rozhodně nezpracovala náhodou. Kdyby nám to tenkrát nezakázali, třeba by nás to ani nenapadlo lézt tam na ten strom pro zakázaná jablka a mohli jsme být ještě v ráji,“ říká Douda a uvádí další příklad zkresleného informování o měkkých drogách: „V médiích jde pořád dokola, jak marihuana způsobuje poruchy paměti. Ale vezměte si alkohol. Když se budete patnáct dvacet let denně ožírat, tak budete mít taky poruchy paměti, taky méně zájmů a taky budete méně potentní nebo co se to všechno o marihuaně napovídá.“

Testy pro školáky?

Velkým problémem pro odborníky na závislosti zůstávají plošné testy na přítomnost zakázaných drog, které se provádějí ve školách. Právě marihuana totiž zůstává v těle nejdéle, a dá se proto nejlépe zjistit. Pervitin nebo heroin se dají tímto běžným způsobem detekovat jeden, nejvýš dva dny. Ten, kdo třeba jen jednou zkusil marihuanu, bude mít pozitivní test ještě několik týdnů nebo dokonce měsíců poté. „Je to nešťastná záležitost,“ říká Ivan Douda. „Protože, upřímně řečeno, co s tím ty školy mají dělat? Vyloučí toho studenta nebo žáka? To je přece pitomost. Ale co jiného mají dělat?“ Rozhodovat by podle jeho názoru měly výsledky a chování ve škole, a ne to, jestli někdo zkusí trávu, nebo ne.

„Ale rozhodně z toho nedělat exemplární případy, vyhodit někoho ze školy čtrnáct dní před maturitou jen kvůli marihuaně, ne kvůli špatným výsledkům. To je zločin a těžce asociální jednání školy,“ tvrdí a argumentuje tím, že pokud se u jedince experimentujícího s drogou projeví problém, je třeba mu věnovat zvýšenou pozornost a problém řešit. Trestem a vyloučením z kolektivu se podle Doudy riziko, že se zhrzený a vyloučený experimentátor skutečně stane závislým na drogách, podstatně zvyšuje. S tím ostře nesouhlasí učitelé, kteří mají často zkouřené studenty učit. „Když vám přijde na hodinu partička zhulených puberťáků, nedá se to vydržet. A něco je naučit? To je absolutně nemožné. Nesoustředí se, chichotají, nemají o vyučování zájem,“ tvrdí například učitelka střední školy v pražských Vršovicích. Nepřeje si však uvádět jméno své ani školy, aby si nedělala špatnou reklamu.

Represe nic neřeší

Odborníci jsou zajedno v tom, že represivní přístup k pěstitelům a uživatelům marihuany je kontraproduktivní a přináší více škody než užitku. Stát přesto pokračuje v jejich pronásledování. Proti tomu začínají vystupovat i někteří politici. „I přes upozorňování odborníků i samotných konzumentů, že zpřísněním zákona dojde k vytvoření trhu s marihuanou, byla v roce 1999 přijata represivní novela zákona,“ říká šéf severočeské organizace Strany zelených Stanislav Penc. Tabuizace pohledu na konopí a marihuanu je podle něj přímým důsledkem kriminalizace skoro třetiny mladé generace. „V poslední zprávě monitorovacího střediska pro drogovou situaci vlády ČR se konstatuje (jako již poněkolikáté), že represe je drahá a nepřináší kýžené ovoce v podobě omezení černého trhu. Takto by zodpovědný stát neměl uměle vytvářet oběti trestné činnosti a zisky pro mafii,“ zdůrazňuje a prosazuje, aby se řešení drogové problematiky v České republice vrátilo z rukou policistů a soudců do rukou odborníků, psychologů a lékařů. To by ostatně prospělo i mnoha ostatním oborům lidské činnosti, ať je to kultura, věda, nebo zdravotnictví.

 

LÉČEBNÉ ÚČINKY KONOPÍ

rozšíření bronchů – bronchiální astma

antiemetický účinek – prevence dávení/zvracení způsobené cytostatiky

povzbuzení chuti k jídlu – paliativní léčba anorexie způsobené opiáty, antivirálními léky, nemocemi souvisejícími s AIDS či pokročilým stadiem rakoviny

analgezie – bolesti rakoviny, pooperační bolesti, fantomová bolest; roztroušená skleróza, dětská mozková obrna, poranění míchy

snížení nitroočního tlaku – zelený oční zákal

protikřečový účinek – epilepsie,

léčba poruch pohybového ústrojí – Huntingtonova choroba, Parkinsonova choroba

neuroprotektivní účinek – zranění hlavy, snížení poškození způsobeného mozkovou mrtvicí

může hrát svoji roli i u Alzheimerova onemocnění či při revmatoidní artritidě.

Zdroj: Newton Media

 

Více v článku Léčivá síla konopí

 

 

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.