Clánky seznam - Index of articles

První česká prodejna semen léčivého konopí

První česká prodejna semen léčivého konopí

Bushova dcera bez obav kouří marihuanu ...

Bushka Bryndová, 30. března 2001 (Svět namodro)
...a neláme si s postihem hlavu, zatímco její otec vede válku proti drogám v Kolumbii. Ostatní americká mládež však takové štěstí nemá a přiotrávení kolumbijští rolníci jen s hrůzou sledují, jak jim hynou zvířata a přicházejí o úrody.

Každý rok je v USA provedeno přes 600 000 zatčení za držení marihuany - včetně 13 000 dospívajících dívek. Jen v Bushově domovském státu Texasu je držení marihuany postihováno až 6 měsíci vězení.

V současné době vede otec 19-leté Jenny Bushové (viz článek v angličtině s fotografií) protidrogovou válku v Kolumbii, kde jsou prováděny velkoplošné letecké postřiky deštného pralesa s použitím herbicidů, jejichž následkem jsou dýchací a žaludeční obtíže a vyrážky u kolumbijských vesničanů, zničené úrody kukuřice a umírající domácí zvířata. Dopad na životní prostředí zatím ještě nebyl vyhodnocen, ale je již jasné, že bude velký, a to jak na přírodu a zemědělskou půdu, tak i na vodní zdroje a navíc - že zničené plantáže rostlin používaných na výrobu drog budou vzápětí nahrazeny novými plantážemi bezpečně umístěnými hlouběji v pralese. Postřiky byly již používány i v minulých letech, ale jejich dopad viditelně nepřinesl očekávané výsledky - během posledních 10 let se totiž produkce koky v Kolumbii nesnížila, ale naopak ztrojnásobila.

Letecké rozprašování herbicidu je součástí 1,3 miliardové "pomoci" Spojených států této politicky nestabilní latinskoamerické zemi. V rámci pomoci jsou s použitím nejmodernější vojenské techniky ničeny plantáže koky. Problém je v tom, že používané chemické látky (z nichž dvě jsou v USA zakázány) nemají selektivní účinky a bez rozdílu působí i proti jiným rostlinám, a také v tom, že i přes sofistikovanou techniku se vojákům pravidelně daří tímto jedovatým herbicidem likvidovat i políčka s kukuřicí, yukou a jinými plodinami určenými pro denní obživu rolníků a zamořují dokonce i jejich obydlí. Letecké zásahy proti přírodě jsou doprovázeny po zuby ozbrojenými pozemními jednotkami, které naslepo kropí oblasti kolem plantáží dávkami z kulometů a děsí kolumbijské venkovany, jejichž strach je vzhledem k občasným "neúmyslným a náhodným" obětem z jejich řad naprosto oprávněný. Podle ředitele vědeckého výzkumu World Wildlife Fund Davida Olsona je toto rozprašování srovnatelné s devastací, kterou způsobilo použití smutně proslulého Agent Orange ve Vietnamu. Kolumbijské ekosystémy přitom obsahují přibližně 10 procent všech rostlin a živočišných druhů na zeměkouli.

I přes používání leteckých a satelitních fotografií a nejmodernějších zaměřovacích technik jsou často ničena nejen políčka s "nezávadnými" rostlinami určenými pro obživu rolníků, ale dokonce i ta, již jsou součástí tzv. projektů alternativního rozvoje. Tyto projekty, často financované z mezinárodních fondů pro boj proti drogám, mají za účel dát kolumbijským vesničanům příležitost uživit se pěstováním jiných plodin než drog. Nyní jsou ve jménu boje proti drogám záměrně ničeny. Těžko najít větší absurditu.

Přitom jediným skutečně účinným prostředkem k omezení produkce drog v Kolumbii by bylo snížení poptávky v USA, kam většina jihoamerické produkce míří. Pokud ovšem americký státní aparát bude i nadále plýtvat svými prostředky na postihování kuřáků marihuany, není naděje, že by dokázal "zatočit" s trhem tvrdých drog. Ostatně i přes nesmírně tvrdé a systematicky uplatňované tresty je procento americké mládeže užívající marihuanu dvojnásobné v porovnání se stejnou věkovou kategorií v Holandsku, které je vůči této měkké droze tolerantní. Většina osazenstva přeplněných US věznic pyká za tzv. drogové delikty, z nichž nejvíc je ve vztahu k marihuaně. Studentům středních a vysokých škol, u kterých jsou prováděny často povinné testy na přítomnost THC (aktivní složky marihuany) v těle, jsou v případě pozitivního výsledku testu odebírány stipendia a sociální podpory.

Latinskoamerické vlády již také začínají chápat, že tudy cesta nevede. Uruguay nedávno oznámila svůj záměr zahájit celospolečenskou veřejnou diskusi o legalizaci všech drog a Mexiko se podle posledních zpráv vydává stejnou cestou. Mexický prezident Vincente Fox minulý víkend v rozhovoru s mexickými novinami prohlásil, že jediným způsobem, jak vyhrát válku proti drogám, je jejich legalizace, kterou se odstraní zisky pašeráků a s nimi spojené násilí. Stejný názor na věc mají i jeho ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Gertz (v minulosti působil jako šéf policie v Mexiko City) a ministr zahraničí Jorge Casteneda, který dokonce v jednom článku uveřejněném v časopisu Newsweek poukázal na to, že současný americký prezident a velký bojovník proti drogám si v minulosti s oblibou protahoval nos kokainem. Ještě do nedávna se latinskoamerické státy bály postavit proti americké ideologii nulové tolerance vůči drogám. Poslední prohlášení mexické a uruguayské vlády však naznačují, že v jejich postoji dochází k zásadní změně, což je vzhledem k nadcházejícímu celoamerickému summitu nadějným příslibem. Během schůzky na vrcholné úrovni, která mezi 20. a 22. dubnem v kanadském Quebecu shromáždí 34 šéfů vlád a prezidentů, se zřejmě bude jednat i na toto téma.

Mezitím došlo ke klíčovému posunu i v samotných Spojených státech, kde byl nedávno vyhodnocen již 15 let používaný program drogové prevence mládeže DARE. Mluvčí za program DARE, zaměřený na drogovou prevenci školní mládeže a studentů, během tiskové konference připustil, že se prokázala jeho neúčinnost a že mládež nedokázal přesvědčit, aby se zdržela experimentů se zakázanými drogami. Zjistilo se totiž, že ti, kteří tímto programem prošli, užívají drogy ve stejné nebo dokonce větší míře než mládež tímto programem neovlivněná. Nejvlivnějším faktorem, který hraje roli v tom, zdali se dítě dá na drogy, je rodinná výchova. Mladistvým by se však mělo vysvětlit i to, jakou roli oni sami nechtěně hrají v tzv. "drogových válkách". Země, jako je Kolumbie, platí vysokou daň za americké rekreační požitky, jíž je vysoká zločinnost, neúcta k právu, teror a smrt. A bude tomu tak i nadále, dokud narkotika zůstanou zakázaná. Toto je v dosahu chápání i -náctiletých dětí.

Program DARE byl vytvořen v roce 1983 policejním oddělením v Los Angeles a byl koncipován v duchu slavného výroku tehdejší první dámy, Nancy Reaganové: "Řekni NE drogám!" Jeho filosofie dodnes slouží jako základ současné české protidrogové legislativy a je inspirací pro oficiální protidrogovou politiku Ministerstva vnitra a pro vládou protežované občanské sdružení Rodičů proti drogám.

 

[hr]

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK               NAHORU                       DALŠÍ ČLÁNEK

 

 

 

At his feet foakleys her http://www.cagesoccer.co.uk/ little Michael Kors Väskor white satin celine veske norge salgs online slippers http://www.webmechanik.com/ lay Michael Kors Väskor Sverige half hidden cheap oakley sunglasses in the http://www.zfxsteel.com/ long http://www.pautasso-ristoranti.com/ white fur of Michael Kors Väskor the fake oakley sunglasses rug. occhiali da sole ray ban He occhiali da sole ray ban vista felt foakleys.com giddy and Longchamp Väska weak, billiga ray ban and jack wills outlet clearance that cappelli new era nba hard foakleys.com pain Ralph Lauren Sverige Online in foakleys sunglasses his chest foakleys left fitflops outlet him foakleys no peace. Longchamp Väska Sverige Online He http://www.kleenezeforyou.co.uk/ rose gafas de sol oakley baratas and went jack wills outlet into sac longchamp pas cher the mulberry tasker udsalg bedroom. Her ball dress Köpa Michael Kors Väskor lay where foakleys she celine veske norge had celine thrown it. celine veske norge salgs He flung himself on http://www.northamericantruck.com/ the http://www.vitamininternet.com/ bed and gafas oakley baratas buried foakleys his fake oakley sunglasses uk face http://www.manifestoxfare.it/ in the Beats By Dre Sverige Online rustling silk. A foakleys sunglasses faint odor foakleys for sale of mulberry mens violets pervaded it. He foakleys thought oakley sunglasses cheap of the longchamp pas cher bouquet Köpa Michael Kors Väskor that Mulberry Alexa tasker had cheap oakley sunglasses uk been cheap oakley sunglasses placed foakleys sunglasses for sale for her mulberry outlet at replica oakley sunglasses uk the cappelli new era mlb dinner. billiga michael kors Then foakleys for sale the Billiga Michael Kors flowers Mulberry tasker reminded him fake oakleys of Beats By Dre Sverige last Ralph Lauren Sverige summer. He foakley sunglasses for sale lived replica oakley sunglasses over again Outlet Ralph Lauren Sverige their gay life - Michael Kors Stockholm their ray ban kopior excursions http://www.clitflickers.com/ to fake oakleys sunglasses Meudon, Sceaux, Versailles with its celine veske warm oakleys sunglasses fake meadows, cappelli new era italia outlet online!

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.