Teta Bushka na koncertu punk-rockové skupiny BLACKFIRE

 

[hr]

 

[blackfire]

 

Fotografie z koncertu

 

 

Zpráva z koncertu BLACKFIRE

 

gb flag

Ve středu 27. září 2000 se ve squatu "Papírna" v pražských Holešovicích konal koncert indiánské skupiny BLACKFIRE, který navštívilo nějakých 150 lidí (což byl vzhledem k protestům proti zasedání MMF/WB, toho dne ještě probíhajícím, docela úspěch). V první části vystoupení taneční skupina Benally Family (složená ze sourozenců, kteří tvoří skupinu Blackfire a jejich otce - medicinmana) na dvorku klubu předvedla ukázky z obřadních tanců kmene Navaho (Dineh) za doprovodu bubínků a písní. Nakonec zcela spontánně tancovali téměř všichni. Na počátku druhé části zahrál folkový zpěvák a kytarista David Rovic písničky s texty o křivdách spáchaných na Amerických Indiánech a zaměřenými proti globalizaci. Pak se klub zaplnil nespoutaným rockem skupiny Blackfire. Milé děti, byla to pecka! Jsem již přece jen starší dáma a punk-rock nikdy nepatřil k mým oblíbeným hudebním stylům, ale musím říct, že se mi ta jejich muzika fakt líbila. Moc dobrý muzikanti (Jeneda na basu přímo válela!), skvělý texty a především - zvláštní kouzlo, které lidi doslova chytlo u srdce. V klubu vládla těžko popsatelná atmosféra - lidem prostě bylo dobře a cítili se navzájem v téměř magickém spojení. :o))

Skupina Blackfire se zmínila o kauze Navahů Big Mountain (kde dochází k násilnému vysídlování jejich lidí z území, která jim vždy patřila - česky v článku "Odkaz Rudého muže a Street Party 2001") a o případu Leonarda Peltiera, Indiána vězněného již 24 let za zločin, který nespáchal a vyzvala k podepisování online petice za jeho propuštění (česky). Během představení jsem na pódiu tlumočila do češtiny jejich komentáře k jednotlivým skladbám. Celý klub nadšeně zajásal, když jsem jim oznámila čerstvou novinu vyslechnutou z rádia - že zasedání MMF a Světové banky bylo předčasně ukončeno. Pak se otec sourozenců Benallyových přidal ke svým povedeným dětem a zazpíval si s nimi jednu písničku. Pohled na starého indiánského medicinmana zpívajícího s rockery vlastně vůbec nepůsobil podivně. Naopak jen posílil pocit, který jsme v té chvíli měli všichni - že tito krásní lidé přinesli důkaz o překvapivé skutečnosti, že punk-rock s tradiční indiánskou kulturou dokáží společně existovat v nečekaném souladu a jednotě. Koncert zakončily indiánské bubínky hymnou Hnutí amerických Indiánů (AIM) - "Naděje" (Hope).

Byl to skvělý a duchovně povznášející večer, na který nikdo z těch, kdo ho prožili, nezapomene. Až se skupina Blackfire zase vrátí (což slíbili), jejich návrat bude netrpělivě očekáván spoustou českých příznivců.

 

[hr]

 

Když se řekne "BLACKFIRE"

"Black fire" anglicky znamená "černý oheň". Tento výraz má pro Navahy dva významy:

1) tímto slovním spojením se označovaly kouřové signály, kterými se indiánské kmeny navzájem varovaly o blízkosti nepřítele;

2) "černý oheň" se také říká spontánně hořícím povrchovým ložiskům uhlí, které je skutečným motivem nezdravého zájmu americké vlády a tamních důlních společností o území, na kterých Navahové sídlí.

Blackfire je elektrizující hudební skupina formovaná kulturní tradicí původních obyvatel Ameriky. Skupina mluví o nadějích, ale i problémech současného světa a pokračuje v udržování kulturních tradic a dědictví indiánského kmene Navaho.

Skupinu tvoří tři sourozenci, Klee, Clayson a Jeneda Benally, kteří se narodili v samém srdci Big Mountain - politicky sporného uzemí kmene Navahů. Všichni jsou významní kmenoví tanečníci a vypravěči indiánských příběhů. Můžete se podívat na video "Vanishing Prayer" o Big Mountain a historii Navahů.

Jejich hudební styl v sobě zahrnuje nejen tradice původních obyvatel Ameriky, ale i punk, ska a alternativní hudbu se silným sociálním a politickým poselstvím o útisku vlády, nedobrovolném přesídlování domorodých obyvatel, genocidě, domácím násilí, lidských právech a eko-cidě. Blackfire prosazují respekt ke všem kulturám.

Blackfire má za sebou mnoho workshopů, přednášek a spolupracuje s nezávislým vydavatelstvím Tacona Record. Skupina působí ve Flagstaffu ve státě Arizona a v současné době je na turné po Evropě.

O koncertu si rovněž můžete přečíst v obsáhlejším a skvěle napsaném článku Mirka Vodrážky "DEMOKRATICKÉ NIČENI LIDÍ PŘI ZACHOVÁNÍ HUMANITY" a o turné BLACKFIRE v roce 2001 v ČR si můžete stáhnout 25 minut dlouhé video (230 MB).

 

[hr]

 

NOVÉ STRÁNKY

 

[hr]

 

HLEDÁNÍ

Google
WWW http://www.bushka.cz/

 

DEMOKRACIE A HUMANITA

NAHORU

FOTKY 2000

 

BUSHKA & UBIQUE THANK YOU FOR YOUR VISIT!

 

At his feet foakleys her http://www.cagesoccer.co.uk/ little Michael Kors Väskor white satin celine veske norge salgs online slippers http://www.webmechanik.com/ lay Michael Kors Väskor Sverige half hidden cheap oakley sunglasses in the http://www.zfxsteel.com/ long http://www.pautasso-ristoranti.com/ white fur of Michael Kors Väskor the fake oakley sunglasses rug. occhiali da sole ray ban He occhiali da sole ray ban vista felt foakleys.com giddy and Longchamp Väska weak, billiga ray ban and jack wills outlet clearance that cappelli new era nba hard foakleys.com pain Ralph Lauren Sverige Online in foakleys sunglasses his chest foakleys left fitflops outlet him foakleys no peace. Longchamp Väska Sverige Online He http://www.kleenezeforyou.co.uk/ rose gafas de sol oakley baratas and went jack wills outlet into sac longchamp pas cher the mulberry tasker udsalg bedroom. Her ball dress Köpa Michael Kors Väskor lay where foakleys she celine veske norge had celine thrown it. celine veske norge salgs He flung himself on http://www.northamericantruck.com/ the http://www.vitamininternet.com/ bed and gafas oakley baratas buried foakleys his fake oakley sunglasses uk face http://www.manifestoxfare.it/ in the Beats By Dre Sverige Online rustling silk. A foakleys sunglasses faint odor foakleys for sale of mulberry mens violets pervaded it. He foakleys thought oakley sunglasses cheap of the longchamp pas cher bouquet Köpa Michael Kors Väskor that Mulberry Alexa tasker had cheap oakley sunglasses uk been cheap oakley sunglasses placed foakleys sunglasses for sale for her mulberry outlet at replica oakley sunglasses uk the cappelli new era mlb dinner. billiga michael kors Then foakleys for sale the Billiga Michael Kors flowers Mulberry tasker reminded him fake oakleys of Beats By Dre Sverige last Ralph Lauren Sverige summer. He foakley sunglasses for sale lived replica oakley sunglasses over again Outlet Ralph Lauren Sverige their gay life - Michael Kors Stockholm their ray ban kopior excursions http://www.clitflickers.com/ to fake oakleys sunglasses Meudon, Sceaux, Versailles with its celine veske warm oakleys sunglasses fake meadows, cappelli new era italia outlet online!

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.