Home CZ LP Milost na dosah? Update o LP LPSG ČR* Umělec Zápisky z vězení [scott barta] Dreamkeepers.net BLACKFIRE v ČR* FBI/ COINTELPRO* Článek o LP V SN

[hr]

[Banner picture]

[toplist counter]

LEONARD PELTIER*
Knoflíky označené (*) mají pod sebou další stránky. Buttons labeled (*) contain sub-webs. Naposledy upraveno - 2002-06-10 - Last updated

E-MAIL
WEBSITE MAP

 

Na vrcholu - žebříček nejnavštěvovanějších stránek

[guestbook]  

[hr]

[banner online petice za leonarda peltiera]

 

Nové stránky websitu

 

LEONARD PELTIER

Nový český web o Leonardu Peltierovi

 

Milost na dosah?

[gbflag]

English version

Překlad článku Petera Worthingtona v ToRonto Sun z 15.11.2000

 [hr]

Peter Worthington je předním žurnalistou kanadského listu Toronto Sun.

 

V den prezidentských voleb dne 7. listopadu se president Bill Clinton zavázal, že osobně posoudí případ Leonarda Peltiera v souvislosti s možným udělením milosti "během posledních 10 týdnů mandátu, až bude po volbách".

Slíbil to Amy Goodmanové v rozhlasovém pořadu Democracy Now, který přebírá mnoho stanic v USA.

Je to zatím nejvíce povzbudivý signál, že Peltier by mohl získat milost poté, co byl shledán vinným ze smrti dvou agentů FBI v roce 1975 během divoké místní války v indiánské rezervaci Pine Ridge v Jižní Dakotě, blízko Wounded Knee. Clinton, který se snažil získat hlasy na podporu Ala Gorea řekl reportérce Goodmanové, že v otázce Peltierovy milosti ještě neučinil rozhodnutí, které by "mohl oznámit," ale prohlásil, že se případem bude zabývat a "pokusí se udělat to, co bude považovat za správné".

DŮLEŽITOST

Řekl, že případ je pro mnoho lidí důležitý a že "jim dluží poctivé zvážení případu". Také prohlásil, že uváží to, co říkají odpůrci milosti a "rozhodne tak či onak" ještě před inaugurací nového prezidenta.

Vyložte si to jak chcete, ale jen samotný fakt, že Clinton se k případu vůbec vyjádřil dodalo Peltierovým příznivcům velký optimismus - a FBI se stala nervózní.

Ještě před volbami rostla euforie v řadách Peltierovy obhajoby (LPDC) a jeho příznivců po celém světě a naděje, že "něco velkého, něco dobrého" se stane v době mezi zvolením nového prezidenta a jeho lednovou inaugurací.

Pár týdnů před americkými volbami došlo k významnému posunu v případu: Myrtle Poor Bear, Indiánka, jejíž místopřísežná prohlášení umožnila Peltierovo vydání z Kanady před americký soud, přijela do Toronta a nejenže odvolala svá tvrzení v dotyčných prohlášeních, ale navíc odpřisáhla, že FBI ji držela devět měsíců následujících smrt dvou agentů v nucené izolaci od světa.

HROZBY

Svědčila, že agenti FBI jí vyhrožovali a zastrašovali ji až nakonec podepsala (bez čtení) tři různé a v mnohém si odporující místopřísežná prohlášení o tom, že byla Peltierovým děvčetem a že ho viděla, jak 26. června 1975 ve Wounded Knee zabil agenty Rona Williamse a Jacka Colera.

Ukázalo se, že nikdy v životě na dotyčném místě nebyla a v inkriminované době se nacházela doma 75 km daleko a prala prádlo (její setra Elaine jí to pod přísahou potvrdila) a že nebyla Peltierovým děvčetem a dokonce, že ho nikdy ani neviděla.

Pod přísahou vypověděla, že agenti FBI místopřísežná prohlášení napsali sami, nenechali jí je ani přečíst a řekli jí, že když je nepodepíše, tak bude zavražděna.

Odvolala svá místopřísežná prohlášení již v době Peltierova soudu, ale soudce tehdy zakázal, aby porota její svědectví vyslechla. Takže její svědectví nebylo nikdy žádnou porotou vyslechnuto. Až dosud její svědectví nikdy oficiálně nevyslechl ani žádný soud.

Poor Bear, které bylo v době zmíněných událostí 22 let, měla vážné psychické problémy a problémy s pitím a FBI ji použila jen k vydání Peltiera z Kanady. Pak jim už nebyla užitečná. Kanadská ministryně spravedlnosti Anne McClellanová před nedávnem ještě tvrdila, že Peltierovo vydání provedené na základě křivopřísežných prohlášení bylo správné a v pořádku - na rozdíl od názoru bývalého generálního prokurátora Warrena Allmanda, který je přesvědčen, že justiční systém Peltiera zneužil a jeho případ zmanipuloval.

V sedmdesátých letech jsem se domníval, že Peltier byl vinen a v tomto smyslu jsem i psal své články. Od té doby jsem se blíže seznámil s jeho případem a věřím tomu, že byl falešně obviněn. Třikrát jsem tohoto odžibwe-siouxského Indiána, který si dnes odpykává 25. rok z dvou po sobě jdoucích doživotních trestů, navštívil ve federální věznici v Leavenworthu (stát Kansas).

Během třech let nepokojů v Pine Ridge došlo k 200 přestřelkám a k 60 nevyřešeným úmrtím zastřelením.

Mnoho lidí Peltiera považuje za obětního beránka - severoamerického Nelsona Mandelu, vyrovnaného a důstojného člověka. Dokonce i FBI mezitím přiznala, že vlastně neví, kdo ve skutečnosti ty dva agenty zabil.

Peltierův případ byl již od začátku až groteskně manipulovaný. Snad každá špatnost, jaké je justiční systém schopen, byla použita proti němu. Několik soudců se později vyjádřilo, že spravedlnost (nemluvě o právu) byla zneužita.

ZPROŠTĚNÍ VINY

Dva Indiáni, kteří byli původně obžalováni z vraždy agentů FBI byli osvobozeni na základě nedostatku důkazů.

Poor Bear a její sestra Elaine pod přísahou svědčily před soudcem québeckého odvolacího soudu Fredem Kaufmanem při slyšeních souvisejících s prošetřováním Peltierova vydání do USA. Vyslýchal ji Michael Code, bývalý náměstek generálního prokurátora Ontaria a bývalého federálního prokurátora Scotta Stantona. Videozáznam jejího svědectví (a pokud možno i vyjádření soudce Kaufmana) bude předán jak kanadské vládě, tak i prezidentu Clintonovi jako součást žádosti o Peltierovo osvobození.

Neobvyklé slyšení koordinovala Dianne Martinová, profesorka na právní fakultě Osgoode Hall a členka LPDC, v jehož čele jsou v Torontu Frank a Anne Dreaverovi.

Myrtle Poor Bear ve chvílemi přerývaném a emocionálním svědectví vyprávěla, jak ji agenti Dave Price a Bill Wood drželi v izolaci po devět měsíců, vozili ji na místo, kde došlo k přestřelce, učili ji, co má říkat a přesvědčovali ji, že na místě zločinu ji viděli očití svědci.

Řekli jí, že pokud ji nebudou ochraňovat, tak ji Hnutí amerických Indiánů (AIM) zabije, a že když s nimi nebude spolupracovat a nepodepíše místopřísežná prohlášení, tak ji obviní ze spiknutí a dostane 15 let.

Myrtle podepsala tři prohlášení sepsaná FBI, v prvním se tvrdilo, že nebyla na místě zločinu, ale Leonard jí o tom řekl, v ostatních stálo, že byla očitým svědkem vražd. Všechny tři byly křivopřísežné. Proti agentům nebylo nikdy vneseno žádné obvinění ani neproběhlo vyšetřování.

Ještě před koncem Peltierova soudu své křivé svědectví vzala zpět, ale nesměla tak učinit před porotou.

Myrtle Poor Bear říká, že šla svědčit na podporu milosti proto, aby zmírnila křivdu, které se dopustila na Peltierovi, a že doufá, že ten jí dokáže odpustit: "Byla jsem strachy bez sebe, FBI mne vyděsila, po celá léta jsem toužila odčinit škodu, kterou jsem způsobila. Byla jsem slabá a cítila jsem, že nemám jinou možnost. Bála jsem se o život."

Peltier mi opakovaně řekl, že se na Poor Bear nezlobí. "Je to nešťastná žena, kterou chytili do pasti ti, kteří byli rozhodnuti někoho označit za viníka - dokonce i když v hloubi srdce věděli, že jsem to neudělal."

Myrtle odsvědčila, že agent Price jí napsal pokyny, které se musila učit nazpaměť. Trénovali ji tak dlouho, až se to bezchybně naučila.

DÉMONIZOVÁNÍ

V polovině sedmdesátých let bylo AIM - Hnutí amerických Indiánů FBI démonizováno jako komunistická teroristická bojůvka, ač ve skutečnosti to bylo hnutí bojující za práva Indiánů - to bylo ještě navíc komplikováno faktem, že Moskva a Kuba AIM vyžívali ve své propagandě.

Je kuriózní, že FBI donutila Myrtle Poor Bear podepsat další místopřísežné prohlášení o tom, že byla děvčetem jistého Dicka Marshalla, který se jí svěřil se zastřelením Indiána Martina Montileauxe v roce 1975. Toto křivopřísežné prohlášení jako by z oka vypadlo tomu, které podepsala o Peltierovi a pomohlo k Marshallovu odsouzení.

Během jejího svědectví v Torontu trvala na tom, že nikdy nepodstoupila test na detektoru lži, jak tvrdila FBI. Myrtlina křivopřísežná prohlášení se za ta léta stala nechvalně známým příkladem podvodů a manipulací prováděných FBI - činů, které byly před 25 lety daleko nepředstavitelnějšími než dnes, kdy již byla odhalena celá řada důkazů zkorumpovanosti americké justice.

Celá řada amerických soudců v minulosti odsoudila zneužívání moci FBI, na což agentura a její příznivci odpověděli semknutím svých řad, útoky na kritiky a odporem k udělení milosti - i přestože Peltier se chová jako vzorný vězeň.

Peltierovi je 56 let, po mrtvici částečně oslepl a stal se symbolem hlavních indiánských organizací v Kanadě a USA, které se také připojily k žadatelům o milost.

Jestliže bude Peltierovi udělena milost, v což mnozí lidé věří (doufají) s tím, že teď je to nevyhnutelné - nevrhne to žádné dobré světlo na Kanadu, jejíž vlády nejenže ignorovaly Peltierův případ, ale navíc kolaborovaly a konspirovaly s těmi, kdo podvrhli falešné důkazy a falešně ho obvinili.

(copyright(c) Toronto Sun)

 

[hr]

PŘEDCHOZÍ                            NAHORU                        DALŠÍ

[hr]

In the Spirit of Crazy Horse

At his feet foakleys her http://www.cagesoccer.co.uk/ little Michael Kors Väskor white satin celine veske norge salgs online slippers http://www.webmechanik.com/ lay Michael Kors Väskor Sverige half hidden cheap oakley sunglasses in the http://www.zfxsteel.com/ long http://www.pautasso-ristoranti.com/ white fur of Michael Kors Väskor the fake oakley sunglasses rug. occhiali da sole ray ban He occhiali da sole ray ban vista felt foakleys.com giddy and Longchamp Väska weak, billiga ray ban and jack wills outlet clearance that cappelli new era nba hard foakleys.com pain Ralph Lauren Sverige Online in foakleys sunglasses his chest foakleys left fitflops outlet him foakleys no peace. Longchamp Väska Sverige Online He http://www.kleenezeforyou.co.uk/ rose gafas de sol oakley baratas and went jack wills outlet into sac longchamp pas cher the mulberry tasker udsalg bedroom. Her ball dress Köpa Michael Kors Väskor lay where foakleys she celine veske norge had celine thrown it. celine veske norge salgs He flung himself on http://www.northamericantruck.com/ the http://www.vitamininternet.com/ bed and gafas oakley baratas buried foakleys his fake oakley sunglasses uk face http://www.manifestoxfare.it/ in the Beats By Dre Sverige Online rustling silk. A foakleys sunglasses faint odor foakleys for sale of mulberry mens violets pervaded it. He foakleys thought oakley sunglasses cheap of the longchamp pas cher bouquet Köpa Michael Kors Väskor that Mulberry Alexa tasker had cheap oakley sunglasses uk been cheap oakley sunglasses placed foakleys sunglasses for sale for her mulberry outlet at replica oakley sunglasses uk the cappelli new era mlb dinner. billiga michael kors Then foakleys for sale the Billiga Michael Kors flowers Mulberry tasker reminded him fake oakleys of Beats By Dre Sverige last Ralph Lauren Sverige summer. He foakley sunglasses for sale lived replica oakley sunglasses over again Outlet Ralph Lauren Sverige their gay life - Michael Kors Stockholm their ray ban kopior excursions http://www.clitflickers.com/ to fake oakleys sunglasses Meudon, Sceaux, Versailles with its celine veske warm oakleys sunglasses fake meadows, cappelli new era italia outlet online!

Instead,the Broncos all have to pitch in and do their part.We lost one of the best passrushers in the league,theres no way around that, Irving said.So,its up to the coaches to come up with schemes to get a pass rush to get to the quarterbacks,and its up to the players to execute what they come up with.Thats a collective effort.For Irving,a thirdyear pro out of North Carolina State,thatscustom apparel manufacturers playing strongside linebacker in the base defense,taking on tight ends and getting his snaps mainly on run downs,then giving way to defensive ends Robert Ayers and Jeremy Mincey on passing downs.After Miller got hurt,Irving responded with a careerbest five tackles,and last week at Oakland he had two tackles for loss and also recorded his first career sack.We say it all along,its `next wholesale apparel manufacturersman up, coach John Fox said.Any time Von has been out,for those first six games and the last couple,I think hes stepped in and done a really good job.I think hes done it earlier in his career,so hes stepped up every time weve called on him.Its a good thing and its a tribute to how hard the guy works and prepares.Irving had a careerbest 34 tackles this season,including eight for a loss,acustom made clothesnd he tied for second on the team with seven specialteams stops.Nate is a good player, cornerback Chris Harris Jr.said.We just have so many other linebackers....We need him to continue to make some plays and not try to do what Von does but just have some production,and thats what hes doing. The Indianapolis Colts are moving on to the divisional round after a 28point second half comebackmoncler for women on sale over the Kansas City Chiefs.Heres what you need to know.The Colts were down 3810 at one point early in the third quarter after Andrew Lucks third interception of the day.However,Indy rallied thanks to T.Y.Hiltons 13 catches and 224 yards with two touchdowns.Luck finished the day with 443 yards and four touchdowns.The Colts remarkable win was the second largest comeback in playoff histomoncler coats wholesalery.